TSN | Technology, Software, Network

Native Mobil Uygulama Geliştirme

Telefonlar, saatler ve TV'ler gibi pek çok akıllı cihazlar için müşterilerinizin ihtiyaçlarına yönelik uygulamalar geliştirmekteyiz. Android, iOS ve Windows Phone işletim sistemlerinde kullanılmak üzere geliştirdiğimiz mobil uygulamalar ile kazançlarınızı ve prestijinizi artırmak için profesyonel & teknolojik çözümlerlerimizle ve üstün yazılım mühendisliğimizle yanınızdayız.

Native Mobil Uygulama Nedir?

Native ya da "yerel" mobil uygulamalar; iOS için Objective C veya Android işletim sistemleri için Java gibi belirli bir programlama dilinde kodlanmış olan akıllı mobil cihaz uygulamalarıdır. Yerel mobil uygulamalar, hızlı performans ve yüksek derecede güvenilirlik sağlar; ayrıca, telefonun kamerası ve adres defteri gibi çeşitli iç teknolojilere de erişebilirler. Bunun yanında, kullanıcılar bazı uygulamaları internet bağlantısı olmadan da kullanabilirler. Mobil cihazlar için çoğu video oyunu, yerel mobil uygulamalardır.

Ancak native mobile apps, çok daha avantajlı olsa da; bu tarz uygulamalar geliştirmek diğerlerine göre daha maliyetlidir, çünkü geliştirilen her uygulama; geliştirildiği işletim sistemine özeldir ve ona bağlıdır. Bu sebeple, istenen her bir işletim sistemi için ayrı ayrı geliştirilme yapılması gerekir. Örneğin, ürünlerini ve hizmetlerini online listeyecek olan bir firma için native mobil uygulamalar geliştirilmesi demek, farklı iOS ve Android sürümlerinin oluşturulması ve bu iki sürümün arkaplanda tek bir veritabanı ya da web servisine bağlı olacak şekilde execute olması anlamına gelecektir.

Her iOS uygulamasının Apple standartlarında olması gerektiği bilindik bir gerçektir. Uygulamanız yayınlanmadan önce platform tarafından onaylanması gerekmektedir. Markanız veya firmanızın ihtiyaç duyduğu iOS mobil uygulamasının deneyim sahibi ve arayüz geliştirmede uzman bir ekip tarafından üretilmiş olması büyük önem taşımaktadır.
Android mobil platformu, iOS (Apple) ile birlikte dünya üzerinde Samsung, LG, Sony gibi büyük telefon markaları tarafından kullanılan en yaygın mobil işletim sistemlerinden birisidir. Android versiyonlarının çeşitliliği, IOS'a nazaran çok daha fazla çözünürlük ve cihaz tipi olması, kullanıcı deneyimi ve performansın ön planda olmasının artık bir gereklilik olduğu günümüzde kurumsal ve uzman bir ekip tarafından üretilip güncellenmesi büyük önem taşımaktadır.

Diğer Seçenekler

Akıllı telefon uygulamaları pazarında bulunmak isteyen şirketlerin, native mobil uygulamalara ek olarak başka seçenekleri de vardır:

  • Hibrid Uygulamalar: Bu tür bir uygulama, platformlar arası uyumluluğa sahiptir ancak yine de çalıştığı cihazın donanımına erişebilir.
  • Özel Web Uygulamaları: Belli bir mobil cihaz türünde fonksiyonellik gösterecek şekilde geliştirilmiş, uygulama görünümlü bir web sitesidir. Bu tür uygulamalar spesifik bir platforma uyarlanır ve diğer platformlarda çalışmaz.
  • Jenerik Mobil Uygulamalar: Uygulama görünümlü, tüm platformlarda çalışan mobil bir web sitesidir. Bir çok büyük e-ticaret şirketi; tasarım/içerik yönetiminin kolaylığı ve düşük maliyetli olması gibi sebeplerle bu tür uygulamaları tercih etmektedir.

Uygulama İçeriğinin Yönetimi

Hayata geçirdiğimiz mobil uygulamalarının içeriklerinin hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan kolayca ve en az eforla yönetilebilmesi için CMS (İçerik Yönetim Sistemi - Content Management System) yazılımları ile birlikte geliştiriyoruz. Geliştirdiğimiz bir CMS, müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre bir Web Uygulaması, bir Windows Uygulaması ya da bir Mobil Uygulama olabilmektedir.

Yüksek güvenlikli, kolay kullanımlı, esnek ve özgür bir yapıya sahip olan bütün içerik yönetim sistemlerimizi; ihtiyaçlar doğrultusunda, birden fazla platformda çalışabilecek şekilde geliştirebiliyoruz.

Ayrıca, büyük şirketler için çok kullanıcılı ve her departmana farklı operasyon yetkileri tanımlanması da mümkündür.